Nakon što je udruga Telekom prijavila je Vipnet regulatoru, jer, ustvrdili su, krše Uredbu o roamingu, upitali smo i HAKOM kako ocjenjuje taj slučaj. HAKOM provodi nadzor primjene Uredbe i u sklopu nadzora uzet će u obzir sve prijave, uključujući i onu od ''Udruge Telekom“. HAKOM je već započeo s ovom aktivnosti, neovisno o bilo kojoj prijavi, i ispituje poštivanje Uredbe u cijelosti od strane svih operatora na tržištu. Pri tome se, naravno, poseban naglasak daje na primjenu maloprodajnih cijena, koje se smiju naplaćivati krajnjim korisnicima. Nedavne izmjene i dopune Zakona o elektroničkim komunikacijama, koje su stupile na snagu ulaskom Republike Hrvatske u EU, daju HAKOM-u ovlasti provođenja nadzora nad provedbom Uredbe o roamingu te omogućuju kažnjavanje operatora za koje se utvrdi nepostupanje u skladu s pravilima i rokovima. Riječ je o teškoj prekršajnoj povredi zakona s novčanim kaznama od sto tisuća kuna do milijun kuna.
Nakon što je udruga Telekom prijavila je Vipnet regulatoru, jer, ustvrdili su, krše Uredbu o roamingu, upitali smo i HAKOM kako ocjenjuje taj slučaj.
Evo što su odgovorili: HAKOM provodi nadzor primjene Uredbe i u sklopu nadzora uzet će u obzir sve prijave, uključujući i onu od ''Udruge Telekom“. HAKOM je već započeo s ovom aktivnosti, neovisno o bilo kojoj prijavi, i ispituje poštivanje Uredbe u cijelosti od strane svih operatora na tržištu. Pri tome se, naravno, poseban naglasak daje na primjenu maloprodajnih cijena, koje se smiju naplaćivati krajnjim korisnicima.
Nedavne izmjene i dopune Zakona o elektroničkim komunikacijama, koje su stupile na snagu ulaskom Republike Hrvatske u EU, daju HAKOM-u ovlasti provođenja nadzora nad provedbom Uredbe o roamingu te omogućuju kažnjavanje operatora za koje se utvrdi nepostupanje u skladu s pravilima i rokovima. Riječ je o teškoj prekršajnoj povredi zakona s novčanim kaznama od sto tisuća kuna do milijun kuna, stoji u odgovoru HAKOM-a.